Czym wyróżniają się ekokosmetyki?

Właściwości ekokosmetykówSzeroko rozumiana ekologia zdobywa w obecnych czasach coraz większą popularność. W sklepach chcemy być "eko" kupując torby papierowe, w domach korzystając z żarówek energooszczędnych, na targu staramy się wybierać wyłącznie owoce i warzywa pochodzące z upraw ekologicznych. Warto zatem wiedzieć o tym, że eko możemy być także w drogerii, wybierając dla siebie kosmetyki. Coraz szersze grono producentów zaczyna reklamować aktualnie oferowane przez siebie kosmetyki mianem naturalnych i ekologicznych. Warto jednak z góry zdać sobie sprawę z tego, że nie każdy kosmetyk określany mianem "eko" od razu musi taki być.

W rzeczywistości bowiem na terenie Europy nie istnieje żadna określona z góry regulacja prawna mówiąca o tym, jakie dokładnie produkty mogą być nazywane w taki sposób. Właściwie każdy producent może bez przeszkód umieścić na opakowaniu swojego produktu informację mówiącą o tym, że jest on w pełni ekologiczny – choć nie musi to mieć oczywiście żadnego pokrycia w rzeczywistości. Czy istnieje zatem skuteczny sposób na upewnienie się co do tego, że kupujemy dla siebie faktycznie naturalne kosmetyki? Dobrą wiadomością jest to, że na rynku tym działają obecnie liczne organizacje wydające takim producentem specjalne certyfikaty. Są one w pełni niezależne i zazwyczaj nakładają na producentów mnóstwo różnych wymagań które trzeba spełnić, aby móc otrzymać stosowny certyfikat.

Kosmetyki ekologiczneDo najważniejszych organizacji należy BDIH – Narodowa Jednostka Niemieckiego Przemysłu i Przedsiębiorców Leków i Środków Pielęgnacji Ciała. Organizacja powstała już w roku 1951. Produkty które pozytywnie przeszły przeprowadzane przez nią testy posiadają oznaczenie Kontrollierte Natur-Kosmetik. Inną ważną organizacją jest tutaj ECOCERT, międzynarodowa jednostka która zajmuje się badaniem kosmetyków pod kątem zgodności z ekologicznym standardami panującymi na świecie. Kontrole są przez nią przeprowadzane już od 2002 roku. Od producentów wymaga ona podawania jak najdokładniejszego składu każdego kosmetyku oraz informowania klienta o tym, jakie dokładnie składniki zostały w nim użyte. Istnieją dwa różne certyfikaty wydawane przez tę organizację: kosmetyk ekologiczny oraz kosmetyk naturalny ekologiczny. Inną organizacją na którą warto zwracać uwagę jest SOIL  ASSIOCIATON. Wydawane przez nią certyfikaty "Organic Standard" są powszechnie uznawane na całym świecie. W kosmetykach ekologicznych nie znajdziemy nigdy żadnych substancji ropopochodnych oraz syntetycznych substancji zapachowych i barwników. Produkty te zawierają natomiast mnóstwo składników pochodzenia roślinnego.

Powiązane wpisy